Autor Wiadomość
Qtpie
PostWysłany: Pią 7:31, 20 Kwi 2007    Temat postu:

Awesome movie! And it's free!
http://amazing-matures.info/grandma1224212/
Bambino
PostWysłany: Śro 8:15, 18 Kwi 2007    Temat postu:

Free hardcore BDSM movie!
http://free-bdsm-movies.info/movies/1224212.avi
alces
PostWysłany: Nie 11:33, 10 Lip 2005    Temat postu: Infekcje gardła mają związek z natręctwami u dzieci

Zakażenia paciorkowcami trzykrotnie podnoszą ryzyko wystąpienia u dzieci tików i natręctw, wskazują najnowsze badania amerykańskie.
Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Pediatrics", sugeruje to, że reakcja układu odporności wywołana przez paciorkowce może zaowocować autoagresją skierowaną przeciwko tkance własnego mózgu, zwłaszcza w obszarach kontrolujących ruch i zachowania.

Naukowcy z Center for Health Studies w Seattle przebadali 200 dzieci w wieku od 4 do 13 lat, które cierpiały bądź na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (tzw. nerwice natręctw) bądź miały zaburzenia neurologiczne w postaci tików lub zespołu Tourette'a.
Z tej grupy zaburzeń najczęstsze u dzieci są tiki - nagłe, krótkotrwałe ruchy mimowolne, które zaczynają się w okresie dzieciństwa i najczęściej samoistnie znikają. Spotyka się je u 10- 25 proc. dzieci w wieku szkolnym.

Znacznie rzadszym zaburzeniem, które dotyka 1 na 100 dzieci, jest zespół Tourette'a, którego istotą są tiki, dotyczące układu oddechowego i aparatu głosowego. Początkowo mogą mieć postać pochrząkiwania, bądź przypominać szczekanie, a później polegają na przymusowym wydawaniu głosu. Około 50 proc. chorych mimowolnie wypowiada brzydkie słowa lub rzeczy obsceniczne. Schorzenie bardzo utrudnia życie w społeczeństwie i może upośledzać chorego fizycznie.

Nerwica natręctw jest zaliczana do zaburzeń psychicznych i dotyczy 1-2 proc. dzieci w wieku szkolnym. Objawia się natrętnymi myślami, tzw. obsesjami i zachowaniami przymusowymi (tzw. kompulsjami). Rozwija się na podłożu lękowym.

Naukowcy analizowali historię chorób zakaźnych u badanych dzieci. Wyniki porównywano z dziećmi zdrowymi, z tej samej grupy wiekowej.

Okazało się, że dzieci z nerwicą natręctw, tikami czy zespołem Tourette'a ponad dwukrotnie częściej, niż dzieci zdrowe, przechodziły zakażenie paciorkowcami w okresie 3 miesięcy przed wystąpieniem objawów chorobowych.

Dzieci, które wielokrotnie przechodziły infekcję paciorkowcami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, miały trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia jednego z trzech badanych schorzeń. Z kolei wielokrotne infekcje tzw. beta-hemolitycznymi paciorkowcami w okresie ostatnich 12 miesięcy ponad 13-krotnie podnosiło ryzyko zespołu Tourette'a.

Jak komentuje biorący udział w badaniach dr Robert Davis, wydaje się, że te same przeciwciała, które zwalczają paciorkowce mogą atakować komórki nerwowe własnego mózgu. Może to wynikać z podobieństwa między jakimiś białkami paciorkowców i neuronów.

Davis podkreśla, że w rozwoju badanych schorzeń bierze udział wiele znanych, lub niepoznanych jeszcze czynników. W przypadku zespołu Tourette'a są to np. czynniki genetyczne. Zakażenie paciorkowcami może być jednak czynnikiem inicjującym chorobę, podkreśla badacz.

Infekcje paciorkowcami są częste u dzieci. Na razie trudno jednak ocenić, czy terapia z użyciem konkretnych antybiotyków może zmniejszać związane z zakażeniami ryzyko tików czy natręctw. Naukowcy nie potrafią też odpowiedzieć na pytanie dlaczego u większości dzieci, które przechodzą infekcje paciorkowcami nie występują takie zaburzenia.

źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/1127265,16,1,0,120,686,item.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group